SUNČANJE U SALONU – NEKOLIKO VAŽNIH NAZNAKA

 

Prvo i najvažnije HIGIJENA !

Donju akrilnu ploču treba očistiti specijalizovanim sredstvom za tu namenu pre svakog tretmana. Tako ‘ubijate dve muve jednim udarcem’ – ploča ce biti sveže dezinfikovana, a Vaš klijent ce na licu mesta imati priliku da se uveri da je čista.

Umesto toga, mogu se koristiti folije za jednokratnu upotrebu, mada je ta varijanta nešto skuplja.

Radni vek originalnih lampi za sunčanje je obično 600 sati, mada postoje i long life lampe sa 1200 radnih sati. Lampe treba zameniti pre isteku tog roka, da ne bi došlo do primetno lošijih rezultata, a samim tim do bitno dužih tretmana za iste rezultate.

Lampe se menjaju pre nego klijent primeti da su lampe na isteku veka trajanja.

Klijenti moraju nositi zaštitne UV naocare tokom tretmana. Ove naočare ne ostavljaju takozvani ‘panda’ ili ‘rakun’ efekat oko ociju. One imaju takvu propusnost na UV zracenje da potpuno štite oci, a omogucuju da se nežna koža oko očiju osunča.

Svakoga ko se opire nošenju UV zaštitnih naočara treba ozbiljno upozoriti da to dovodi do iritacije očiju, hroničnog konjuktivitisa, pa čak i katarakte.

Zaštitne UV naočare treba očistiti pre svakog tretmana.

Svi savremeni solarijumi moraju odgovarati standardima Euronorm. Ovi standardi, počev od 1994. odredjuju preporučenu godišnju dozu UV zračenja na 15.000 J/m2. Ovo odgovara ukupnom broju od 50 – 60 sunčanja godišnje za Tip kože 3.

 

Da li je dovoljno da se tokom sunčanja oči drže zatvorene ?

NE ! UV zračenje prodire kroz očne kapke i privremeno oštecuju oko. Nakon veceg broja sunčanja može doci do trajnih oštecenja mrežnjace oka.

Svako ko opslužuje solarijum u salonu je odgovoran da obezbedi da svaki klijent dobije zaštitne UV naočare i da svakom klijentu skrene pažnju na značaj njihove redovne upotrebe.

 

Da li su tzv. špageti lampe bolje ?

Špageti lampe su posebno konstruisane da svojim dimenzijama i intenzitetom omoguce da, smeštene izmedu lampi za telo, pojačaju efekat sunčanja u predelu lica i dekoltea. Lice i dekolte su inače najizloženiji sunčevom zračenju, pa je potrebno jace zračenje za njihovo dobro crnjenje. Njihova dobra odlika je što ne proizvode visoku temeperaturu tokom rada.

Sa druge strane, visokopritisne lampe u ekranima emituju nešto jaci intenzitet UVB zračenja od špageti lampi. Time i višom temperaturom u toku rada daju koži lica i dekoltea nešto preplanutiji ton.

Izbor izmedu visokopritisnih lampi u ekranima ili špageti lampi je pitanje ukusa klijenata.

 

Može li se izbeci neravnomerno crnjenje ?

DA ! Ima mnogo parametara od kojih ovo zavisi, ali je konstrukciono rešenje geometrije postavljanja lampi jedan od bitnijih faktora.

Ravna donja akrilna ploča, koju najčešce srećemo kod pravih profesionalnih solarijuma, obezbeđuje istu udaljenost svake tačke zadnjeg dela tela od lampi i logicno obezbeđuje ravnomerno i najbolje moguce crnjenje. Malo lošije osobine imaju akrilne ploče savijene sa leve i desne strane. Neravnomerno crnjenje se najčešce javlja kod akrilnih ploča koje imaju anatomski oblik, jer su potkolenice i podlaktice udaljenije od lampi nego drugi delovi tela.

Aktivatori pigmenta za sunčanje u solarijumu pomažu ravnomernom formiranju melanina u koži. Naravno, jedino je važno naneti aktivator ravnomerno i svuda i nikako ne štedeti na kvalitetu. Jer ipak je u pitanju Vaša koža!

 

Da li se od pink lampi bolje i brže crni ?

NE ! Pink lampe su deo mode iz prošlosti, kada neki proizvodači lampi nisu bili u stanju da unaprede njihovu efektivnost sunčanja. Tada su marketinški ‘probili’ na tržište lampe kod kojih je jedina razlika u boji svetlosti koja se vidi. Tada se nije stalo samo na pink varijantama, već su se radile i ‘zelene’ žute verzije. Efekti sunčanja su bili isti ili čak nešto slabiji zbog gasova koji su dodatno bojili svetlost takvih lampi. Osim toga, sigurno nigde necete naci nijednu visokoefektnu pravu profesionalnu pink lampu. UV zračenje ima talasnu dužinu ispod vidnog opsega ljudskog oka!